1- bir uydu sinyalinin alış seviyesi için en önemli etkenler önem sıralarına göre sırası ile hangileridir?
benim sıralamam:
(1-anten çapı 2-anten ve lnb montajı 3-feedhorn 4-lnb kalitesi 5-lnb gürültü oranı 6-kablo)

2- “Noise Figure” değerinin 0.8 db. yerine 0.3 db. olması anten çapını bir boy düşürürmü? mesela 90cm.den 60cm.’e ? bir boy küçük antenle aynı bir boy büyük antendeki sinyal seviyesini yakalayabilirmisiniz ?
benim cevabım: hayır.

3- siz katılıyormusunuz , sahte etiketli lnb’lerin “Noise Figure” değerleri yaklaşık 1.0 db. olmasından 60 cm. yerine 90 cm. anten kullanmak zorunda olduğumuza…..
benim cevabım: hayır.

ne güzel yazmışsınız işte sapıtılan değer bu üç beş sene evveline kadar bu değerler gerçekleri ifade ediyordu şimdi ,ise kandırmacacı yok karyağdı yamur var diyerek bu değerin adını bu minik ifadelerde kullanmaya başladılar birde baktıkki 0,3 db lnb piyasada sonra hayır bu değer sizin kostant yazdığınız değerdeki oynamalardır dendi ve bizim hesaplarda hiç bir şey değişmedi
@alpalaba arkadaşım,

aklı başında lnb üreticileri , alps,sharp,mti,invacom. bu üreticilerin hepsi gerçek “noise figure” değerleri yerine senin deyiminle “kandırmacacı” ifadeler kullanarak son kullanıcıları kandırıyorlar , öylemi demek istiyorsun ?
eğer öyle düşünüyorsan , bence yanılıyorsun….

etiketlerinin üzerinde yazan değerleri gerçek değerlerini göstermeyen lnb’ler , etiketleri burada dükkanda yapıştırılan sıradan lnb’ler….

piyasada aldığınız lnb ler 1,4 db olmasa türksat için 90cm anten ondan kullanmazdınız ve son olarak 0,3 lnb ili 90 cm ile astrayı tam izliyebilirsin 60 ofsett anten = 90cm parabol anten hesabı başka bir yeden çikmaz
gelelim lnb gürültüsü ile anten çapı olayına,

sizin savunduğunuz 5-6 sene öncesine kadar olan ve gerçek değerleri yazan lnb’ler varya… ben bu bahsettiğiniz lnb’lerin dahada eski ve daha profesyonelleri ile çalıştım. o zamanlar single band tek polarite “”california amplifier” ve “gardiner” olmak üzere kaliteli 2 lnb markası vardı piyasada. ve bu lnb’lerin içinde fabrika çıkışı , frekans bazında yapılmış ölçüm kağıtları yer alırdı. mesela 11.750 ghz.’de 1.2 db noise figure ve 55db. sinyal gücü. aynı lnb için en az 5-6 farklı frekans için bu tip değerler bulunurdu.
bu lnb’ler genelde 3 mt. ve üstü antenler ile astra uydusu için kullanılırdı.
o zamanlar yayınlar daha analog’du. lnb db’sinin önemini anlamak için analog yayın bizim için çok iyi bir referans oldu. çünki günüüzde kullanılan digital yayınlarda bu farkı çıplak gözle görmek imkansız. ama analog yayınlarda mümkün… nasılmı ?
(bu olay 8 sene öncesidir, dolayısı ile lnb’ler orginal ve üzerindeki noise figure değerleri doğrudur, sizin yorumunuza göre)
astra uydusu için 3 mt. çanağa aldığınız sıradan 1.4db. noise figure lnb’yi taktınız , bir görüntü yakaladınız analog olarak. sonra bu 1.4db lnb yerine 1.0 db. veya 0.9db bir lnb taktınız. ve aynı görüntüyü tekrar aldınız.
şimdi bu iki görüntüyü karşılaştırmaya geldi sıra…

lnb’nin db.’sinin düşmesi ne değiştirdi biliyormusunuz ? örnekleme yapalım ,
mesela desibeli yüksek olan lnb’nin neticesinde ekranda yaklaşık 100 tane “drop” oluştu.
(analog yayın kullananlar bilir. “drop” yani , sinyal zayıflayınca ekrana çıkan ince tire şeklinde parazitler…)

yüksek desibelli(gürültülü) lnb’yi çıkartıp daha kaliteli olan düşük desibelli lnb’yi takınca ise bu 100 adet olan drop 95 taneye düşüyor ve bu kalan 95 tane drop’un kalınlığı biraz inceliyor ve ufalıyor. yani %5 bir iyileşme ve biraz gürültünün azalması.. o kadar. ama drop hala var….

ama siz anteni 3 metre yerine 3.30 çıkarıtsanız, iyileşme oranı %20-30’lara çıkıyor. hemde desibeli en çok olan dandik lnb ile…

sevgili @alpalaba , biz bu denemeleri çok yaptık, hemde alaylı gibi değil, akademik olarak, beraberimizde televizyon kanallarının mühendisleri vardı, uydu piyasasının duayenleri vardı , elimizde en hassas ölçüm cihazları vardı. hatta amerikada üretilen lnb’lerin içinden çıkan bu kağıtların verilerinin doğru olup olmadığını bile test ediyorduk.
işte bu sebeple ben kendi gözlerimle gördüm, bir lnb’nin desibelinin uydu sinyaline ne kadar etki edip etmediğini… bu desibel 0.5 db azalsa bile yani 1.4’den 0.9’a düşse bile anten boyu bir ufalmıyor maalesef.
gelelim eskiden yaptığım analog testinin sonuçalrının, bugümki digatl yayınlara olan etkilerine…
analog yayında biraz drop’un zararı yoktu. öyle yada böyle bir yayın seyrediyorsunuz. receiver’ı low threshold falan yapıp birşeyler oluyordu….
ama digitalde bu imkansız. çünki bu tip olaylara geçit vermiyor digital yayın teknolojizi. bir şekilde paketlenmiş(mpeg2) olarak uydudan gelen sinyalin receiver tarafından index’inin okunup “unpack” yani paketinin açılabilmesi için bu sinaylin gürültüden ve paraziten arınmış olması lazım. yoksa bu index receiver tarafından doğru okunamadığı için unpack edilemyor ve biz ekranda hiç bir görüntü seyredemiyoruz.
buradan anlaşılacağı gibi digital uydu yayınlarının alınması için temiz ve kuvvetli bir sinyal gerekiyor. bu sebepten temiz bir uydu sinyali için birinci koşul doğru anten çapıdır. lnb gürültü oranı farkları bu anten çapını bir boy ufaltmaz veya küçültmez. biz tabii bugünün lnb teknolojisi için konuşuyoruz.

şimdi size soruyorum ,
bu konun başındaki alıntı yazıda bahsedilen 0.3dn noise figure lnb. nasıl bir lnb’dir. bu günün lnb teknolojisine göre üretilen bir 0.3 db. lnb değilmidir bahsedilen? yoksa bu yazıyı yazanlar formüllere bakarak bir hesap yapmışlar, günümüzde üretimi daha yapılamamış olsada eğer bu daha üretilmemiş 0.3 db. lnb’yi kullanırsanız anteniniz 60cm. olmalımı demişler?
tabiki hayır….
günümüz teknolojisine göre üretilen 0.3db noise figure lnb’den bahsediyorlar. oda zaten invacom 0.3 db lnb.
zaten bu 0.3db lnb’den bahsedilmesi bile yanlış bu yazıda… türkiyenin alım gücü belli. kim gidipte pahalı olan bir lnbyi alabilir. bir hesaplama yapılırsa ortalama 0.5 veya 0.6 db. lnb’ler için bir öngörü yapılmalı idi. ben buna bile değinmemiştim. yeri geldi madem… böyle mantıksız bir laf olurmu ? 0.3 db lnb ve 60 cm. anten ile alınacakmış. mecburmu herkez 0.3 db kullanmaya….

ben diyorumki , 60 cm. ve en ucuz 0.8 db. (size göre 1.4db) lnb. ile alamadığımız yayınları , bugünün teknolojisiyle üretilmiş noise figure değeri 0.3db olan (size göre 0.8db)bir lnb kullanarak da (mesela invacom) alamazsınız…

bilen varsa diyede imdat çağrısında bulunuyorsunuz
bunun matematiksel izhınıda sana yapmanın boş olduğunu görüyorum zaten yazsamda piyasadan aldığın senin için önemli
ve bu lnb nin imal edildiğini benim görmem için yaşım musait değil
60 ofsett anten = 90cm parabol anten hesabı başka bir yeden çikmaz
ben bu yazdıklarınıza cevap verip gereksiz polemiğe girmek istemiyorum. keşke sadece düşüncelerinizi yazıp , bunları hiç yazmasaydınız.
sadece ,
benim yaşımın sizden küçük olduğunu nasıl bilebiliyorsunuz?
hem zaten akıl yaşta değil baştadır…..

benden bu kadar arkadaşlar, ben düşüncelerimi yeterince yazdım.
saygılar

yuran

Ref: Turkeyforum

Advertisements